
BastardusSans
Gycklarkompaniet Bastardus SaNs.
Etb. 101010 10:10
Vi kom vi såg vi gycklade.
Medlemmar:
Patrik Elgh, med en magisterutbildning i clown på teaterhögskolan i Stockholm plus 15 högskolepoäng till i clown. Text. Publik. på samma skola gör honom till Sveriges mest högskoleutbildade clown, som bl.a 2007-2008 setts som gycklare på Dramaten i "Kärlek & Politik", som Archibald och Häng i Pc Jersilds Gycklarnas Hamlet på 3 Backar, som Kunden i Bomullsfältens Ensamhet av Coltes på Teater Versus och i 100 tals föreställningar med Gycklargruppen Jauvet, han har gjort 5 volontäruppdrag med Clowner utan gränser till Burma, Moldavien och Estland, genomfört över 1000 event som artist och projektledare för bl.a Cirkus Cirkör, Fantastiska Nöjeb AB, Showbusiness Event , Circus Arts m.fl och han startade och drev gycklargruppen Jauvet 95-10. Han driver även framgångsrikt Varietékonceptet "En Jävligt Skön Kväll" i Göteborg Stockholm och Visby.
Niki Lazarevic, utbildad skådespelare vid Neighborhood Playhouse school of the theatre i New York. Niki har man kunnat se på Dramaten, Stadsteatern, på film och tv och den gode lyssnaren har hört honom dubba filmer som Toy Story 2 och Järnjätten m.m. Han har även medverkat i flertalet pjäser och musikaler på mindre teatrar och även som speaker, t.e x för Guldbagge Galan 2006. Niki har arbetat som gycklare främst i Gycklargruppen Jauvet 00-10 och som show och eventartist för bl.a Jens Bengtsson Nöjesbyrå AB, Cirkus Cirkör, Fantastiska Nöjen och Showbusiness Event.
Niki har även startat skivbolaget Pernik Produktion som bl.a producerade David Sandmarks album ”Tänk om man var från USA”
Tillsammans utgör vi navet i Bastardus SaNs och med en medryckande spelstil som hämtar inspirationen från clown, gatuteater och commedians direkta publikmöte spelar vi stort som litet för alla åldrar, samtidigt vilket är unikt.
Våra sagor med fokus på biblisk satir, eller våra eldshower, fakir, sång, magi och urdumma akter skapar alla en atmosfär på scen som får publiken att känna sig delaktiga och närvarande på scen men ändå behålla det trygga avståndet.
Medlem sedan:
2011-02-24
Antal inloggningar
5
Född
-
Kön
-
Skrivna inlägg
0
Skrivna kommentarer
1
Fådda gillningar
0
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09