SweFlo
Jag och maken bor i USA och har beslutat oss för att köra LCHF strikt i 3 månader, sedan kanske vi lättar lite. Själv har jag sedan över 20 år lidit av en hel del autoimmuna sjukdomar, bla ulcerös colit och SLE (lupus), 2007 var jag tvungen att operera bort hela tjocktarmen och ändtarmen, men det funkar väldigt bra, slapp stomi och allt vad det heter, har nu en ska j-pouch (funkr som vanligt rörmokeri i princip). Efter operationen kunde min kropp äntligen ta upp näring och jag gick upp ca 11 kg på 2,5 år.
Jag är 173 cm lång och vägde då jag startade LCHF 69 kg. Så ingen stor övervikt eller så, mest lite för mycket "fyllning"! Har redan märkt hur skönt det känns i kroppen bara efter 1 ½ vecka (och minus 3 kg).
Maken har ett stressigt och stillasittande jobb, och nu när han blev 45 upptäckte han att han plötsligt har ca 8 kg som han behöver lätta på. Han har gått ner ca 3,5 kg nu den första tiden.
Ska bli intressant att se hur det går!