UngaKvinnor
Hej!
Mitt namn är Elin Amanda, och jag är en frilans-fotograf. På fritiden så sysslar jag även mycket med hantverk, och då främst virkning, som jag säljer.
2010 så tog jag min BA(Hons) Photography-examen från University of Cumbria, UK.
För tillfället så håller jag på att samla information ang. mitt nya projekt som involverar sexualiseringen av barn, och då unga tjejer främst.
Mina största inspirationskällor är Rineke Dijkstra, Tom Hunter, JH Engström, Richard Billingham, Walker Evans och Sandy Skoglund. Som synes så är min smak ganska bred, vilket jag tror är bra då jag inte kan placera migsjälv i ett "fack" utan fortsätta att utvecklas.
Just nu håller jag som sagt på att samla in information som underlag till mitt nya projekt, och tycker du att det låter intressant så kanske du skulle vilja bidra med lite information också?
Är du tjej och mellan 8 och 30 år (eller känner någon som är), så får du (eller personen du känner) gärna svara på följande frågor och skicka svaren i ett pm eller ett mail (contact(a)amandabirath.com) till mig!
- Hur gammal var du då du började använda BH? / Om du inte har börjat använda BH än, när tror du att du kommer börja?
- Varför började du använda BH? / Om du inte har börjat använda BH än, vad kommer kommer vara avgörande när du bestämmer dig för att börja använda BH?
- När anser du att man blir en kvinna?
- Hur skulle du beskriva en vacker kvinna?
- Hur viktigt tycker du att ditt utseende är? Om du har lämnat skolan, hur viktigt var utseendet när du gick i skolan?
Ärliga svar uppskattas, och om du inte vill säga vad du heter så är det helt ok! Jag skulle uppskatta om du kunde skriva under med ett smeknamn eller initialer iaf, och din ålder.
När jag har tillräckligt med underlag så kommer jag att börja fotografera, och bilderna kommer sedan att visas runtom några gallerier. Bilderna kommer (troligtvis, beroende på hur min undersökning ser ut) att bestå av enkla och vackra porträtt av unga tjejer som nyligen köpt sin första BH, eller på annat sätt tagit steget in i "vuxenlivet", i stil med Rineke Dijkstras porträtt. Dessa bilder kommer att ackompanieras med en samlad bild av hur samhället ser på sexualiseringen av barn, och hur barnen själva upplever det (om de ens är medvetna om det!).
Jag bor för tillfället i Skottland och mina bilder kommer att tas i Storbritannien, med brittiska tjejer främst, med undantag för ett fåtal svenska tjejer.
Är det något ni undrar över så får ni gärna skicka ett pm eller mail (contact(a)amandabirath.com).
Tack på förhand!
/Elin Amanda