KatarinaW
Jag är en kvinna på 60+ som under årens lopp lagt på mig alldeles för många extrakilon. Har gjort en hel del halvhjärtade försök att gå ner i vikt men saknat uthållighet så det ene kilot har lagts till det andra och nu har det som sagt blivit en del.
Nu känns det angeläget för mig att äntligen göra något åt saken, främst för min hälsas skull.
I somras så läste jag Sten Sture Skaldemans bok " Ät dig ner i vikt " och på en gång så tänkte jag att detta skulle kunna fungera för mig.
Sagt och gjort , den 12 augusti startade jag, uteslöt bröd, potatis , ris och pasta, det syntes ganska snart på vågen och känns inte speciellt svårt och betungande
Jag är gift sedan snart 40 år tillbaka och har tre underbara barnbarn. Arbetar innom vården och har gjort det sedan 18-års åldern, har idag ett jättetrevligt arbete innom äldrevården.