Alla intressen iFokus
iFokus
mbitton

mbitton

Mitt intresse för akvarier har nog funnits där sen väldigt länge. Min store bror hade ett akvarium när jag var typ 3-4 år. kommer ihåg att jag kunde stå o titta på det i timmar nästan.. Jag hade tjej kompis när jag var i tidig tonår, hennes far hade ett akvarium i deras vardagsrum. tror att det måste ha varit på mellan 700-1000 liter säkert.. Glömmer aldrig när jag såg den för första gången. hade aldig sett ngt liknande, den täckte en hel vägg, var inrett med växter, stora rötter och stenar. vart som fastklistrad vid den. Trodde verkligen inte att det var fullt möjigt att göra ngt sådant. Sedan dess har jag alltid velat ha ett akvarium!

Tills 18 år senare... då jag började med ett 30 l nano kar, med en kampfisk samt 2 ancistrus malar som sällskap. 3 månader senare så skaffade jag mig ett 200 l akvarium.

Idén hur det skulle se ut, gick inte överens med min erfarenhet.. det vart btn slimline bakgrund, ett par stenar, lite växter, guldfiskar (fråga mig inte varför) malar, botior, scalarer. ja.. det vart en enda soppa av allt. fiskar började dö trots vattenbyten, jag matade för mkt, det var fel temperatur för dem olika fiskarterna. Jag började läsa på mer.

Gick in på olika forum o sökte efter dom svar jag hade. såg 1000 tals video inlägg på youtube om allt jag ville veta. det gör jag konstant en i dag. Vilket fall som helst;

Min sambo Linda var inte riktigt förberred på att jag snart skulle skaffa ett dubbelt så stort akvarium.. jag beställde ett 450 litrare från korallfisken i linköping. Glömmer aldrig hennes sura med ändå nyfikna blick när kom hem med det(;

Jag startade upp den med lite fel tillbehör.. borde nog ha haft ett ytterfilter istället för aquael turbofilter som vissligen pumpade 2000 l i h, den gjorde inte jobbet ändå. Idén var Amazonas biotop, men återigen så vart det en fisk soppa (dock utan slöjstjärtar denna gång) Ville ha allt o lite till i den. dom snyggaste redmoor rötterna (i mängder), massvis av växter, blackghost, 8 st botia histronica, fengädda, tetror, malar, corydoras, scalarer mm. Det vart för mkt igen!

Min sambo lyckades övertala mig att sälja min juvel efter ett tag. den var ju rättså påkostad.. tror att jag la ut säkert mellan 15 -17000 kr. sålde det för mindre än hälften och det sved lite. det som sved mest, var ju att jag sålde det som jag verkligen brann för)-8

Vilket fall som helst, efter jag hade sålt det så fortsatte jag att titta på youtube inlägg, forum och även på blocket. tills 3 månader sedan.. då jag såg ett beg 600 liters kar på blocket, slog till snabbt o åkte ner till Mjölby med en arbetskamrat för titta på den.

Den dagen så kom jag hem med ett ännu större akvarium och Linda var inte så glad denna gång heller(-8 MEN DET VAR JAG!!

Nu ska jag lära mig av mina misstag sen innan. Har inte startat karet ännu, den här gången ska det ta tid att göra det. Det är en extrem dyr hobby som mår best utav att inte ha för bråttom.

Har sen förra veckan skaffat mig ett Fluval FX5, väntar nu på driftwood rötter. Stenar kommer jag plocka ifrån naturen, sanden är julas blästersand.. Det kommer att bli ett SA Biotop. med enbart växter o invånare från Amazonas. Tanken är att ha 2-3 st Scalarer (gärna Altum) tetror (är dock inte säker på exakt vilka), corys och sen till min nya passion, Diskus. kan tänka mig att börja med lite yngre diskus ca 4-6 st..

 

 

 

 

Medlem sedan:
2012-03-07
Antal inloggningar
189
Född
-
Kön
Man
Skrivna inlägg
7
Skrivna kommentarer
117
Fådda gillningar
72
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer