Vilja67
Har smygit runt och "tjuvläst" länge på detta fantastiska forum och tänkte att det är dags att vara med "på riktigt". Det finns så mycket klokskap och kunskap här. Är lite ny i detta med forum och tycker ibland det kan vara svårt att uttrycka mig klart i skrift men ska göra ett försök.
Jag är en 40-årig kvinna som bor i en mellanstor stad i norrland med man, 3 barn i åldern 7-15 år, två katter och en hund. Mina intressen är djur, hälsa, litteratur, samtal om livet och mycket mer.
Började med LCHF i höstas, främst för att försöka öka min ork. Varit sjukskriven pga utmattningsdepression, stress och högt blodtryck sedan snart 2 år. Är på väg tillbaka men ibland känns det hopplöst att det ska gå så långsamt....Jobbar 25% nu och det tar all min kraft. Blodtrycket har inte förändrats men jag hoppas att kunna sluta med blodtrycksmedicinen så småningom. Vikten har minskat några kg men det går väldigt trögt, stått stilla sedan dec, men det är inte det som är viktigast för mig i nuläget.
Tycker att kosten i första skedet gav mig kraft och styrka men har på senaste tiden ökat kolhydraterna från ca 10-20 g/dag till närmare 30-40 g/dag då jag blev så muskelsvag. När jag ex. gick ut med hunden på morgonpromenad värkte musklerna av trötthet men det har blivit bättre efter förändringen. Den största vinsten har så långt varit det minskade suget efter snabba kolhydrater. Tidigare har jag nog försökt "bota" min stora trötthet genom att äta något som ger snabb energi men insåg att det inte var rätt väg att lösa situationen på.
Skriv gärna en rad i gästboken om du vill. Tips mottages tacksamt.
Med vänliga hälsningar Vilja67