Alla intressen iFokus
iFokus
Zilver

Zilver

 

Jag har ätit enl LCHF sedan feb - 08 Läste då en artikel i DN om Annika Dahlkvist och fattade genast att LCHF kosten skulle vara rätt för mig. Har nu ätit så i 40 veckor och fått många hälsovinster.Fick genomgå en ballongsprängning 2005 vilket både förvånade mig och min omgivning. Rådet kost och motion var ju helt OK men ingen frågade vad jag ätit fram tills ingreppet och heller inte hur jag rörde mig i vardagen.Jag hade ätit väldigt sunt med mycket frukt och grönt, rätt fettsnålt - alltså helt fel förstår jag nu men enl läkaren - helt rätt Vad motionen beträffar så cyklar jag året runt i alla väder - har aldrig ägt en bil, har ett mycket rörligt arbete.

Mitt blodtryck ligger nu på 130/ 65

 

Mina kolesterolvärden är OK

 

Jag har gått ner i vikt - ca 10 kg - väldigt långsamt men ändå nedåt hela tiden.

 

Äter mycket ren mat nu för tiden dvs inga tillsatser - läser alltid lapp på matvaran och väljer den bästa. Äter sällan eftersom jag inte känner hunger. Äter aldrig sötsaker , kakor eller liknande 2-3 frukter i veckan kanske och då efter en fettrik måltid.

 

Jag har bestämt mig att detta är min livsstil vilket känns mkt bra.

 

Det negativa är att jag blivit mindre social Fikar knappt aldrig då jag inte har behov vilket är tråkigt för andra och även för mig.

Medlem sedan:
2008-05-03
Antal inloggningar
6
Född
1954
Kön
Kvinna
Skrivna inlägg
6
Skrivna kommentarer
10
Fådda gillningar
0
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer