Alla intressen iFokus
iFokus
Kakan81

Kakan81

Hej!

Jag är en tjej som läser sista året på universitet för att bli ekonom med magisterexamen. Jag och min man bor i ett hus med våra 3 perserkatter och lilla vovve (blandning mellan chihuahua och dvärgpudel).

Lucas är äldst med sina 7½ år, Neo är snart 1½ år, Thea är 1 år och Emil är 4½ månad.

Jag är forummedlem för att kunna fråga andra om olika saker som jag funderar på när det gäller mina älskade djur. Vill ju alltid deras bästa och att de ska må bra.

 

 

Min historia bakom att det blev 3 katter och en hund börjar med Rosie för 28 år sen, en svart perserhona som var min bästa vän, men restriktiv mot andra.

Ludde fick jag så i födelsedagspresent av mannen när jag fyllde 20. Min första egna perser. En svart smoke, som var nyfiken och orädd och åt allt, gärna scans källarrökta skinka. Men ostbågar och chips och det mesta var värt att smaka på.

Lucas kom året efter Ludde, som sällskap till Ludde. En betydligt mer försiktig herre. En svartsilver tabby. Han äter inget annat än torrkulorna. Bjuder man på något backar han och tittar på en som om man vore sinnessjuk som ens får för sig att bjuda på något dylikt.

Ludde dog endast 7 år gammal och vi alla sörjde djupt. Lucas blev sig inte lik. Så efter ett tag blev det nya luddbollar; Neo (cremesmoke) och Sassa (röd).

 

En ängel kom, log och vände om. Sassa blev tyvärr inte gammal. Efter besök på Strömsholm visade sig att hon hade fel på sina bakben, hela vägen från höfterna och ner. De sa att vi skulle ta bort henne, då hon skulle få mer och mer ont, ju mer hon växte. Och hon klarade knappt av att röra sig som det var. Så med sorg i hjärtat fick hon bli vår ängel.

 

Vi saknade att ha en flicka i familjen så sen Januari har vi en liten dam hemma igen. Hon är den envisaste katt jag träffat på. Det är inte någon som missar vad hon vill när hon får sina idéer. Charmit för utom när det handlar om att leka klockan 4 på morgonen. Tungan ute

 

Juni -09: Neo har varit på uppföljningsbesök och allt såg bra ut. Yes! Var så orolig innan.

Augusti -09: Vi köpte Emil, vår första hund. Nu är det fullt liv här hemma. Skrattande

 

 

Medlem sedan:
2008-08-13
Antal inloggningar
626
Född
1981
Kön
Kvinna
Skrivna inlägg
21
Skrivna kommentarer
454
Fådda gillningar
4
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 5 sajter

Medaljer