Lottalis
Hejsan!
Jag heter Lise-Lott el "Lotta", är en mormor, 50år från svenska Finland. Gift, 3 barn, 1barnbarn.
Har eget företag. Varit sjuk sen nov - 07, har försökt jobba i flera omgångar, någon ny sjukdom kommer till hela tiden.
Kom in på ifokus via Autoimmuna sjukdomar på google. Med en hel rad av dessa sjukdomar ++ övervikt, var det mitt i prick att hitta LCHF.
Autoimmun Hepatit (infl.lever) är nu största problemet. Som i sin tur tagit fram min reuma. I händer och fötter. Tar nu kortison och cytostatikan.
Nu har jag diagnosen sjögrens syndrom och SLE. Astma, diabetes typ2 och blodtrycket sen tidigare. De 2 senaste kommer att blossa upp igen pga mer kortison.
Prövar nu behandling för Hypo2 sen 25.5 -10. Blev mycket piggare redan efter 1 vecka. Hoppas mycket på fortsättningen. Känns som livet kommit tillbaka och dvalan har försvunnit.
Annars är jag frisk och på bättringsvägen.
Började med kosten 8.4-09. Värken hålls nere och magen har blivit bättre. Diabetesen var på normala värden mellan kortisonkurerna. Minskat på astma medicinerna.
-6,5kg juni -11
Bättre att smörja kroppen inifrån än utifrån.
Tror man på något riktigt ordentligt så kommer det att ske!
Tack för titten.
Sköt om dig!
Lotta