
fialiten75
Hej alla!
Jag är en 34 årig kvinna ;) som krigat med min övervikt hela mitt vuxna liv. har testat bantningpulver, VV otaliga gånger, olika piller (hur dum blir man), Gi, aftonbladets viktklubb, ja du allt mellan himmel och jord.
Visst har jag gått ner i vikt framför allt med VV men har också då kännt att jag förlorat muskelmassa och varit kontant hungrig! Ät mer grönsaker om du är hungrig är deras paroll, men allvarligt hur mätt blir man av en sallad och hur länge?? Inte har det heller hjälpt mot sötsug som jag fått fortsätta brottas med hela tiden. Dessutom som ett brev på posten har ajg snart lagt på mig allt igen :(.
Jag behöver gå ner minst 30 kg, för min hälsas skull, jag har ont, ont i fötter, anklar, knän, höfter och rygg. Jag tycker om att vara kvinnlig och har rätt ok figur förutom att den är lite överdimensionerad :P, men hur lätt är det att som 1.60 kort hitta snygga klänningar tex som inte ser ut som tält när man drar storlek 48 (50-52 över bysten ). Jag vill få mer ork, har två småflickor som jag vill orka leka med. det är inte kul när man känner att men säger nej till en cykeltur, eller en promenad, eller sparka boll ..... bara för att man inte orkar :(.
Så summa sumarum jag är redo!! för en förändring i mitt fettskrämda tänk, jag kommer behöva hjälp och det hoppas jag få här.
kram /Fia