Alla intressen iFokus
iFokus
jenpa74

jenpa74

Matälskande sambo med två guldklimpar. Lite av en matnörd som njuter av doften av smör som bryner i stekpannan lika mycket som doften av nyplockade kantareller. Älskar att pröva nya recept och experimenterar gärna. LCHF är ett nytt begrepp som fångat mitt intresse. Efter att ha varvat Gi och viktväktarna med visserligen en del viktnedgång, men samma sug efter choklad och annat, som resultat la  jag om min kost den 3/3-08. 3kg försvann nästan omedelbart, sedan har viktminskningen gått ganska trögt, men hälsovinsterna är många.

Nu efter snart tre månader......... Minus 4-5 kg och ett antal cm(vet inte hur många men omgivningen märker skillnad), piggare, gladare, (bättre humör enligt mannen), en mage som mår bättre, hud som inte känns lika torr men framförallt, så oändligt tacksam för att blodsockret känns stabilt och att det kemiska suget efter socker är helt borta(vanesuget får jag arbeta lite mer med). För första gångetn i mitt liv kan jag se någon annan äta min favoritchoklad utan att vilja smaka själv, trodde aldrig jag skulle komma hit!!!!!

september 2009...

en graviditet senare har jag hittat hit igen.... försöker hitta rätt balans med kolhydrater, kämpar mot sockermonstret... ammar en hel del och vill därför inte vara för extrem när det gäller kolhydraterna, lite liberal helt enkelt...Flört

Medlem sedan:
2008-03-11
Antal inloggningar
9
Född
1974
Kön
Kvinna
Skrivna inlägg
2
Skrivna kommentarer
16
Fådda gillningar
1
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer