Alla intressen iFokus
iFokus
louise11

louise11

Hej!

Här kommer ett sammandrag av min sjukdomshistoria.

År 1989 var jag med om en bilolycka i mars månad sedan ett halvår senare åkte jag en jordenruntresa och blev jätte yr i huvudet i Thailand, blev sedemera inlagd på sjukhus i Singapore, där de misstänkte något tropiskt.

Hur som helst så gick åren med yrsel varje dag(och ett stort antal sjukhusbesök i Sverige för att ta reda på vad denna yrsel kom ifrån, utan resultat trots ett antal undersökningar med MR, scanning etc)

Men jag lärde mig att leva med denna yrsel.

Sedan år 1999 exakt tio år efter att yrseln startat så började jag få värk i korsryggen samt i benen, och efter några månader började det också bränna, krypa, sticka och pirra i benen.

Blev då inlagd igen och fick diagnosen MS, men efter stora undersökningar tog de ett år senare bort den diagnosen för att i stället ge mig diagnosen syringomyeli.

Och efter det levde jag med min värk i benen samt yrseln fram till 2009.

Då jag började få samma värk i axlar och armar samt händer som i benen, så nu har jag värk i hela kroppen.

Då tog de bort diagnosen syringomyeli och har nu ersatt med möjligtvis fibromyalgi.

Tur att jag har en professor och docent i neurologi, som säger att krånglar det i centrala nervsystemet, så vet vi lika lite om det som vi vet om det finns liv i universum. Trots dessa ord så kan jag inte låta bli att spekulera i vad som "strular" så mycket.

Är därför intresserad av att höra andras berättelser och se om det finns likheter.

Medlem sedan:
2010-07-27
Antal inloggningar
197
Född
-
Kön
-
Skrivna inlägg
11
Skrivna kommentarer
37
Fådda gillningar
21
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer