Alla intressen iFokus
iFokus
Nova.Caspian

Nova.Caspian

Tjohoo!

Som ni kanske har listat ut så heter mina kaniner Nova & Caspian. Har nu även en till kanin som heter Leia, och en hamster som heter Albert :)

Nova var min första kanin, jag fick henne av min bästa vän Julia (juliapluszeke här på ifokus) år 2004, alltså då jag var 10. Nova är världens bästa kanin, och jag älskar henne oerhört mycket. Hon är av rasen Lilla silver, och är grå till färgen. Det enda som är negativt med henne är att hon är rädd för nästan alla andra utom mig. Att folk klappar henne i buren och ger henne godis går bra, men man måste vara försiktig och inte hålla på för länge, då blir hon stressad. Vilket är ganska synd, eftersom folk gärna går in och hälsar på mina kaniner! Men om jag är med och har kroppskontakt med henne eller pratar brukar det går bra! :)
 Hon är världens bästa kanin, och även min bästa vän <3


Påven var min andra kanin, och jag hyser stor kärlek till honom än. Han var en svart angora med massa bland i sig, världens snyggaste kanin! Tyvärr bet han min mamma, så han var ingen favorit där. Men min lille gosis var han då allt, jättemysig var han :) Nu bor han hemma hos min vän Linda, i en stor och fin innehage på vintern, och en stor och fin utebur på sommarn, dessutom bor han med två marsvin som han trivs jättebra med :)

Caspian är min tredje kanin, han är en isabellafärgad dvärgvädur, på ett år. Han är som en liten hund, lyssnar på kommandon, slickar på alla ;) osv. Han älskar barn, och människor överhuvudtaget, och är duktig på att hoppa. Jag kan ta upp honom och aldrig vilja gå därifrån, bara stå och gosa i all evighet! min älskade lilla gosboll <3

Leia är min fjärde kanin, hon är en viltgul hermelin, på åtta veckor. Alltså har jag inte haft henne särskillt länge. Hon är redan älskad av hela familjen, även om hon är lite osäker mot andra än mig än så länge. men hon växer nog upp till en minst lika underbar kanin som Nova, Poppe och Caspian :)

Albert är min absolut första hamster, är en japantecknad guldhamster, och ganska osmart ;) men dock grymt charmig :)



Dom kaniner jag har nu är alltså Nova, Caspian och Leia!


Jag älskar alla tre oerhört mycket, och kan inte tänka
mig ett liv utan dom, dom är underbara :)



Vill ni veta nåt, eller bara säga hej,
så får ni jättegärna skriva en rad i min gästbok!
Alltid lika kul med nytt folk :)

Hej så länge!

annars får ni gärna adda min msn: mimmiwesterlund@hotmail.com
eller kika i min blogg, www.mims.bloggspace.se

Medlem sedan:
2007-02-16
Antal inloggningar
42
Född
-
Kön
-
Skrivna inlägg
24
Skrivna kommentarer
524
Fådda gillningar
0
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer