Alla intressen iFokus
iFokus
Monita

Monita

Hej!

Välkommen till min sida. Jag skall försöka berätta om min väg till denna sida. 1981 är en stor vattendelare i mitt liv. Då fick jag barn och stroke - samtidigt ! (pga felbehandling). Efter det gick jag upp och upp och upp i vikt. Motionera gick ju inte. Till slut vägde jag 135 kg och orkade inte röra mig mer än nödvändigt. Banta gjorde jag i omgångar men att vara hungrig klarade jag inta av. Till slut tjatade jag mig till viktoperation och tappade 55 kg. Guuuud vad skönt att slippa släpa på alla kilon.

Efter några år började jag sakta gå upp igen och ner och upp och landade på 91 kg och inga dieter hjälpte. Nu får vi se hur det går med LCHF - jag mår bra så här långt och det bästa är ju att man slipper att vara hungrig och sugen på allt. Jag började 12 februari 2007 med en rivstart tillsammans med min sambo.

Maj 2008 har jag gått ned 18 kg! 

 Jag är sjukpensionär med många intressen som t.e.x porslinsmålning, trädgård (men den krympte när vi flyttade till radhus fast jag fick plats med ett par gammaldags rosbuskar i iaf), olika handarbeten, foto mm. Det största intresset just nu är min hund och den utbildning i specialdressyr som vi håller på med. Det tar mycket tid men är jättekul. Det skulle vara bra att vara lättare då så jag har lite bråttom att komma ned i vikt.

Har du några tipps - hör av dig! 

 

 

Medlem sedan:
2007-04-04
Antal inloggningar
15
Född
1948
Kön
Kvinna
Skrivna inlägg
4
Skrivna kommentarer
16
Fådda gillningar
0
Senast aktiv:
2020-09-05 03:09

Medlem i 2 sajter

Medaljer